Tel. 508 833 328 · biuro@highlandbeef.pl

FAQ – Najczęściej Zadawane Pytania

Jak karmimy nasze stado – System Hodowli Grassfed

Przez wiele pokoleń nasi przodkowie zajmowali się hodowlą zwierząt i prowadzili gospodarstwa. Dzięki przekazywanym z pokolenia na pokolenie doświadczeniom, rozwinęliśmy swoje umiejętności, co pozwoliło nam na produkcję wysokiej jakości wołowiny 100% grass-fed w Polsce. Nasze zwierzęta są traktowane zgodnie z zasadami humanitarnego postępowania, a procesy hodowlane naśladują naturalne mechanizmy. Ponadto, stosujemy ekologiczne metody regeneracji gleby i trawy oraz dbamy o dobre samopoczucie naszego bydła. Dzięki temu powstaje wołowina o wyjątkowym smaku.


Czy wołowina Highland znad Pilicy jest hodowana w humanitarnym środowisku?

Wierzymy, że mamy moralny obowiązek traktować nasze zwierzęta z najwyższą troską i szacunkiem, stosując starożytne koncepcje “hodowli”, która uwzględnia naturalne skłonności zwierząt. Dla nas najważniejsze jest, aby wszystko przebiegało w sposób naturalny i by nasze zwierzęta miały wolność i swobodę, czyli spokojny wypas.

Czy stosujemy antybiotyki lub hormony wzrostu?

Nie stosujemy antybiotyków, hormonów wzrostu ani pasz. Żywimy nasze zwierzęta wyłącznie trawą w okresie letnim i sianem w okresie zimowym. Nasze Highlandy są wypasane na powietrzu bez obór w kazdej porze roku, są na wolności.

Czy hodujemy nasze stado?

Tak, hodujemy wołowinę na naszych rodzinnych łąkach. Większość naszych zwierząt rodzi się tutaj, a niektóre kupujemy jako cielęta lub roczniaki od certyfikowanych producentów ekologicznych, z którymi razem pracujemy nad zmianą sposobu hodowli bydła i gospodarowania gruntami. Uprawa najlepszej ekologicznej wołowiny grass-fed wymaga starannego zarządzania naszymi rodzimymi pastwiskami w celu poprawy gleby, rodzimych roślin, siedlisk dzikiej przyrody i zdrowia naszego bydła.

Czy posiadamy certyfikat ekologiczny?

Tak, jesteśmy certyfikowani. Zarządzamy naszym gospodarstwem o powierzchni ponad 100 hektarów na obszarach ekologicznych Natura 2000 dolnej Pilicy. Nasze bydło jest wypasane na użytkach zielonych z certyfikatem ekologicznym, który jest certifikowany przez jednostkę Agrobiotest.

Czym jest “wołowina 100% karmiona trawą” (Grass-fed)?

Jesteśmy jednymi z pionierów tego typu hodowli gdzie produkujemy wołowine karmionej wyłącznie trawą w Polsce, jeszcze zanim stało się to modne. Wciąż podtrzymujemy tę wizję sprzed wielu lat. Dla nas “100% karmienie trawą” oznacza, że nasze bydło żywi się wyłącznie trawą i sianem przez całe życie. Wykorzystujemy dziewicze pastwiska z różnorodnymi rodzimymi trawami, dzikimi kwiatami i małymi krzewami.

Część wołowiny z innych hodowli oznaczonej jako “karmiona trawą” pochodzi od bydła, które jest karmione także paszą na koniec swego życia, aby dodatkowo zwiększyć zawartość tłuszczu i marmurkowania mięsa.  Nasze stado Highlandów jest karmione tylko trawą, co zapewnia idealne dopasowanie i optymalny skład. Nigdy nie podajemy im pasz, a cały rok spędzają na pastwisku i wolnym wybiegu.

Czy wołowina karmiona trawą ma wyższą wartość odżywczą?

Badania wykazują, że prawdziwa wołowina karmiona trawą posiada lepszy profil odżywczy w porównaniu z konwencjonalną wołowiną karmioną zbożem. Wołowina karmiona trawą zawiera wyższą zawartość kwasów tłuszczowych omega-3, witaminy E, beta-karotenu (prekursora witaminy A) oraz sprzężonego kwasu linolowego, kwasu tłuszczowego, który zwalcza raka.